DOKU NANOTRANSFEKSİYONU (TNT)

Hasarlı organları ve kaybedilen vücut fonksiyonlarını sadece tek bir dokunuşla iyileştirmek artık mümkün

Canlı hücrelerin içine DNA-RNA aktarımı yaparak fonksiyonlarını anında değiştiren küçük bir çip

Geçtiğimiz Ağustos ayında Ohio Eyaleti Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı inanılmaz bir buluşa imza attı. Tissue Nanotransfection (TNT) adıyla bilinen bu teknolojik gelişmeyle canlı doku hücrelerinin içine non-invaziv bir çip aracılığıyla DNA-RNA aktarımı sağlanıyor. Bu sayede bu hücreleri tedavi için gerekli olan hücre tiplerine dönüştürmek mümkün oluyor. Ohio Eyaleti Üniversitesi Direktörü, Chandan Sen(PhD) “Hasarlı bölgeye basit bir dokunuşla saniyenin küçük bir kısmında tedaviyi gerçekleştirebiliyoruz” dedi. İşte tam bu noktada hücre yeniden programlanıyor.

1

Bir dizi laboratuvar testinin ardından farenin hasarlı bacağına yerleştirilen çip ile (mikrodevre), deri hücreleri vasküler hücrelere dönüştürülmek üzere yeniden programlanıyor ve bir hafta içinde dönüşümün başladığı gözlemleniyor. İkinci haftada aktif kan damarları oluşuyor ve üç hafta sonunda farenin hasarlı küçük bacağı kurtarılmış oluyor.

2

Kalıtsal hastalıkların diğer nesile aktarılmasını önlemek için genlerde bazı değişiklikler yapılmasına GEN TERAPİSİ denilmektedir.Bu gelişmeyle; bir süredir üzerinde çalışmalar yapılan gen terapisi yöntemine de yeni bir boyut getirilmiş oldu. Bu yeni gelişmenin farkıysa “DNA’nın hücre içine yerleştirilme şekli” Gen Terapisi yönteminde bildiğimiz üzere virüs aracılı bir plazmit aktarımı vardı. Bu yeni yöntemden kısaca bahsedecek olursak;

Deri üzerine yerleştirdiğimiz çipe, belirli proteinlere özgü genetik kodlar yükleniyor ve küçük elektrik akımlarıyla doku üzerinde kanallar (porlar) oluşturuluyor. Kanalların kök saldığı bu yere DNA-RNA enjeksiyonu yapılıyor. Tamamıyla non-invaziv olan bu yöntem sayesinde hücreler yeniden programlanıyor. Çalışmanın daha çok heyecanlandıran kısmıysa sadece deri değil tüm doku ve organlar üzerinde işliyor olması.

3

4

İlk çalışma Nature Nanoteknoloji’de yayınlandı.

Araştırmacılar hasarlı fare beyni üzerinde de denedikleri bu yöntemle; deri hücrelerinden programladıkları sinir hücrelerini, inme geçirmiş fare beynine enjekte ederek farenin iyileşme sürecine katkı sağladıklarını bildirdiler.2018 yılında insan deneylerine de başlamak için onay bekliyorlar.

 

Referans

  1. Daniel Gallego-Perez, Durba Pal, Subhadip Ghatak, Veysi Malkoc, Natalia Higuita-Castro, Surya Gnyawali, Lingqian Chang, Wei-Ching Liao, Junfeng Shi, Mithun Sinha, Kanhaiya Singh, Erin Steen, Alec Sunyecz, Richard Stewart, Jordan Moore, Thomas Ziebro, Robert G. Northcutt, Michael Homsy, Paul Bertani, Wu Lu, Sashwati Roy, Savita Khanna, Cameron Rink, Vishnu Baba Sundaresan, Jose J. Otero, L. James Lee, Chandan K. Sen. Topical tissue nano-transfection mediates non-viral stroma reprogramming and rescueNature Nanotechnology, 2017; DOI: 10.1038/nnano.2017.134

 

 

Çeviren: İlknur Sümeyye Dönmez 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: