ANTİBİYOTİK DİRENCİNE FARKLI BİR YAKLAŞIM: SENTETİK ANTİMİKROBİYAL POLİMERLER

Antibiyotiğe dirençli bakteriler, diğer kullanımıyla süper-bakteriler (superbug), her yıl dünya çapında 700.000 insanı öldürüyor. Bu sayının 2050 yılına kadar 10 milyona çıkacağı tahmin ediliyor.

20171030_221139

Yeni antibiyotik geliştirme, akılcı ilaç kullanımı gibi çalışmalarla çözülmeye çalışılan bu global tehdide karşı, Avustralya Melbourne Üniversitesi’nde genç bir doktora öğrencisi olan Shu Lam, Profesör Greg Qiao ile birlikte laboratuvarda, SNAPPS (structurally nanoengineered antimicrobial peptide polymers) olarak isimlendirilen sentetik antimikrobiyal peptid polimerleri ürettiler. Küçük, yıldız şekilli moleküller olan bu polimerler, bakterileri daha önce üretilmiş antibiyotik ve antimikrobiyal ajanların aksine birçok farklı mekanizmayla öldürüyorlar.

Shu-Lam-01

Örneğin; fiziksel olarak bakterilerin hücre duvarını bozuyorlar ya da duvarı parçalayarak etki ediyorlar ve bu; bakteriler üzerinde çok fazla stres oluşturup bakterinin kendini öldürmeye başlamasına (apoptoz) neden oluyor. Yine bu polimerler serbest bırakıldığında, yakındaki sağlıklı hücreleri de yok eden ve toksik bir bataklık oluşturan antibiyotiklerin aksine süper-bakterilere doğrudan saldırıyorlar ve yaklaşık 10 nm çapında yani hücrelere giremeyecek kadar büyük olduklarından dolayı da sağlıklı hücreler için oldukça az toksisite gösteriyorlar.

20171025_061508

Lam, geliştirdiği polimer tedavisini laboratuvarda (in vitro) altı farklı süper-bakteri üzerinde ve fare modelinde (in vivo) ise Acinetobacter Baumannii adlı bir bakteri türünde denedi ve oldukça başarılı sonuçlar elde etti. Bakterilerin antibiyotiklerin aksine polimerlere direnç geliştirmediğini gözlemledi.

20171025_061442

Lam, “yenilikçi” araştırmasının ilaç şirketlerini yatırım yapmaya teşvik edeceğini umuyor. “Umarım çalışmamız ilgi çeker, çünkü keşfettiğimiz şey antibiyotiklerden oldukça farklı.” dedi.

Ayrıca, “Bazı insanlar bana ‘Lütfen daha fazla çalışalım, böylece çözüm bulabilir ve piyasaya sürebiliriz.’ dedi. Fakat araştırmalarda çok sabırlı olunmalı, çünkü hâlâ çok uzun bir yolumuz var.” diye ekledi.

Doktora yöneticisi Profesör Greg Qiao ise, Lam’ın projesinin Melbourne üniversitesindeki 20 yıllık döneminde gördüğü en büyük bilimsel atılımlardan biri olduğunu söyledi. Ancak yetkili, çalışmanın hâlâ erken safhalarda olduğuna ve bu süreci hızlandırmak için yüklü miktar yatırım bulunmadığı sürece gelişmesi için en az beş yıl daha geçmesi gerekeceğine dikkat çekti. Toksikliği daha da azaltmak ve tablet veya enjeksiyon yoluyla tedaviyi uygulamak için en iyi yolun çalışılması için disiplinler arası çalışmalara ihtiyaç olduğunu ekledi.

Eylül 2016’da prestijli Nature Microbiology dergisinde yayınlanan çalışma hakkında bilim insanları, “modern tıbbın yüzünü değiştirebilecek potansiyelde”  değerlendirmesinde bulundular.

Ayrıca genç araştırmacı Shu Lam çalışması dolayısıyla Foreign Policy Dergisi’nin “Global Thinkers 2016 Top 100” listesine dahil edildi.

 

Referanslar

  1. Lam, Shu J., et al. “Combating multidrug-resistant Gram-negative bacteria with structurally nanoengineered antimicrobial peptide polymers.” Nature microbiology1 (2016): 16162.
  2. http://www.telegraph.co.uk/health-fitness/body/does-this-25-year-old-hold-the-key-to-winning-the-war-against-th/
  3. https://gt.foreignpolicy.com/2016/profile/shu-lam?df8f7f5682=

 

Çeviren: Yasemin Koyun

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: